Nácvik čištění zubů
Čištění zubů není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Dutina ústní má svá zákoutí, která pacient může při každodenním čištění opomínat. Nácvik čištění zubů provádíme v rámci dentální hygieny, vybereme pomůcky pro správné čištění přesně na míru, doporučíme vhodný zubní kartáček, způsob, frekvenci a délku čištění, změříme velikosti mezizubních prostor a předvedeme, popř. nacvičíme čištění mezizubními kartáčky, doporučíme užití ústních vod a zubních sprch.
Dentální hygienu provádí v našem zdravotnickém zařízení lékaři, takže je možné při tomto ošetření aplikovat i anestezii pacientům se zvýšenou citlivostí zubů.
Dentální hygiena provedená lékařem má nespornou výhodu v tom, že si lékař rozplánuje sanaci chrupu přesně podle výsledků účinnosti dentální hygieny. Krvácivost dásní komplikuje výslednou kvalitu a estetiku bílých výplní a dlouhodobě neléčený zánět dásní zpravidla způsobuje i úbytek kostí.
Co je cílem zubní hygieny
Cílem čištění zubů je odstranění plaku a zubního kamene, které provádíme několika způsoby:
- depurací - odstranění rotačním kartáčkem s abrazivní pastou
- Air-flow - pískováním - bezbolestné mechanické odstranění proudem vzduchu a mikročástic jedlé sody, což odstraní plak i pigmentace a výsledkem jsou hladké, čisté a lesklé zuby
- ultrazvukem nebo Newtonem - nová technologie ultrazvukového čištění zubů s jinou frekvencí, takže je čištění méně bolestivé
Důležitým doplňkem po důkladném vyčištění zubů je provedení fluoridace. Fluoridové louhy způsobí „zacelení“ povrchově poškozených míst ve sklovině a tím se zvyšuje její odolnost vůči kyselinám a tím pádem vzniku zubního kazu. Fluoridaci je vhodné provádět opakovaně. Doporučuje se při vyšší kazivosti, u chrupu s mnohočetným ošetřením, při poškození skloviny (např. reflux, anorexie). Fluoridaci je vhodné provádět po dokonalém odstranění plaku, čímž se zvyšuje její účinnost.